مواد غذایی از گروه لبنیات، ماهی و تخم مرغ برای پیشگیری از پوکی استخوان مؤثر است و در معرض نور خورشید قرار گرفتن نیز تا حدودی باعث تأمین ویتامین دی شده و کلسیم مواد غذایی و و نور آفتاب؛ وارد جریان خون و به استخوانها میرسد. بدن کودکان و بچه های کوچک و همچنین افراد سالمند نیاز بیشتری به دریافت ویتامین D دارد بنابراین به این افراد توصیه می شود علاوه بر رعایت رژیم غذایی مناسب و قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید از قرص های مکمل ویتامین D هم استفاده کنند. بعد از۳۰ سالگی که استخوانها به حداکثر تراکم خود میرسند، شروع به تحلیل رفتن میکنند و اگر تا قبل از این سن افراد فعالیت ورزشی مناسب و جذب کلسیم کافی داشته باشند، کلسیم جذب شده قابل جبران خواهد بود و خطری برای فرد ندارد، در غیر این صورت به تدریج استخوانها شکننده و آسیبپذیر میشوند. در خانم های یائسه احتمال شیوع استئوپروز و پیامدهای ناشی از آن مثل شکستگی نیز بیشتر خواهد بود.

تراکم استخوان چیست سلام من در هفته 28 بارداری هستم .آخرین سونو تشخیص هیدروپس داده شده.با توجه به اینکه از یه استان دیگه باید بیام ،آیا امیدی برای درمان وجود داره؟ بیماری پوکی استخوان بیماری خاموش، پیش رونده و در عین حال قابل پیشگیری و درمان است . همچنین نمره FRAX برای تصمیم گیری در خصوص درمان استئوپنی کاربرد تراکم استخوان چیست دارد. اگر این بیماری خاموش، بموقع تشخیص داده شود حتی بعد از شکستگی هم میتوان این بیماری را درمان کرد. هم چنان صاف بایستید و زانوهایتان را خم نکنید. در افراد بالغ مصرف ۴۰ گرم پنیر، یک لیوان شیر و یک لیوان ماست در روز میتواند نیازهای روزانه افراد به کلسیم را تامین کند. صرف نظر از جنسیت یا سن بیمار ، پزشک ممکن است در صورت وجود موارد زیر نیز سنجش تراکم استخوان را توصیه و تجویز کند. افرادی که به صورت مداوم ورزش میکنند کمتر در سنین بالاتر دچار این بیماری میشوند .

تعرفه تراکم استخوان 1400 افرادی که حداقل 1.6 اینچ (4 سانتی متر) از قد خود را دست داده اند ، ممکن است دچار شکستگی فشاری در ستون فقرات خود شوند که پوکی استخوان یکی از دلایل اصلی آن می باشد. مقداری از اشعهایکس که به استخوان تابانده شده، جذب میشود و مقداری از آن هم از استخوان عبور کرده و از سمت دیگر بدن خارج میشود. پارامتر T منهای یک تا منهای 2.5، استئوپنی (کاهش تراکم استخوان) محسوب میشود و پارامتر T کمتر از منهای 2.5 یعنی از منهای 2.6 به بعد پوکی استخوان نامیده میشود. بالا بردن توده استخوانی در سنین جوانی راه حل موثری برای کاهش ابتلا به پوکی استخوان در سنین پیری است و استفاده از کلسیم، ویتامین D و ورزش کردن را سه عامل اصلی در بالا بردن تراکم استخوانی میتوان دانست . در حال حاضر، هیچ درمان قطعیای برای این عارضه وجود ندارد.

تراکم استخوان باید چند باشد
با این حال می توان به درمان پوکی استخوان امیدواربود. با اندازه گیری میزان اشعه خارج شده و تحلیل کامپیوتری آن به تراکم استخوان پی می برند. این مطالعه جهت سنجش تراکم معدنی استخوان در زنان یائسه مراجعه کننده به مرکز دانسیتومتری بیمارستان شهیدمحمدی بندرعباس، جهت تعیین شیوع استئوپروز، استئوپنی بر مبنای bmd ، عوامل خطرزای آن و ارزیابی خطر شکستگی طراحی و اجرا شده است. در این روش از تابش اشعه ایکس به سمت استخوان استفاده می کنند . بخشی از اشعه جذب شده و مابقی عبوئر میکند . ویتامین D نیز برای استخوانها و دندانها مهم است زیرا به بدن در جذب کلسیم کمک میکند. مقدار جذب به تراکم استخوان بستگی دارد و هرچه استخوان متراکم تر باشه میزان کمتری از اشعه از بدن خارج می شود . برای سنجش تراکم استخوان راه های متفاوتی وجود دارد، ولی رایج ترین روش آن، استفاده از روش DEXA است.در این روش پرتوهای ایکس با انرژی متفاوت برای تشخیص جداگانه تراکم استخوان و بافت نرم استفاده میشوند .