آشنایی با مفهوم سرور مجازی

تعریف سرور مجازی به شرح زیر است: سرور مجازی که اغلب به عنوان vps (سرور خصوصی مجازی) شناخته می شود، یک رایانه م

توسط NASERINEWS در 15 دی 1400

تعریف سرور مجازی به شرح زیر است: سرور مجازی که اغلب به عنوان vps (سرور خصوصی مجازی) شناخته می شود، یک رایانه مجازی در یک مرکز داده است که 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته در دسترس است و دارای سرعت بالایی است. دسترسی به اینترنت.

هدف این مقاله ارائه درک جامعی از مفاهیم سرور مجازی و مرکز داده، معنا و کاربرد مجازی سازی، تفاوت سرورهای مجازی و اختصاصی و تأثیر عواملی مانند مکان در بهینه سازی عملکرد هاست و انتخاب بهترین هاست. میزبان کسب و کار شما در این مقاله است

 

بسیار مهم است که به خواندن ادامه دهید زیرا اطلاعات اضافی در این زمینه ها در انتخاب سرور مناسب برای شما بسیار مفید و مهم خواهد بود و عدم توجه در این زمینه ها ممکن است باعث ناکارآمدی و از دست دادن مقدار زیادی پول شود.

آشنایی با انواع سرور مجازی

هر یک از پنج دسته سرورهای مجازی دارای یک زیرمجموعه است: مدیریت; توسعه اپلیکیشن؛ مجازی سازی؛ موقعیت جغرافیایی؛ و سیستم عامل

دیتاسنتر کجاست؟

سازمان‌ها، مؤسسات و کسب‌وکارها در هر اندازه و شکلی برای ذخیره، پردازش و انتشار اطلاعات به مراکز داده متکی هستند. دیتاسنترها یکی از مهم ترین مراکز فیزیکی در جهان هستند زیرا به صورت متمرکز عمل می کنند و دارای قابلیت های تخصصی هستند.

مفهوم نرم افزار مجازی سازی

مجازی‌سازی یک نمونه مجازی و دیجیتالی از سخت‌افزاری است که رایانه‌های فیزیکی را با میزبانی چندین رایانه مجازی بر روی یک پارتیشن جداگانه از رایانه میزبان خود و با استفاده از همان CPU، حافظه، سیستم عامل (مانند ویندوز یا لینوکس) و سایر منابع شبیه‌سازی می‌کند. کامپیوتر میزبان. مجازی سازی به نرم افزار مجازی سازی نیز معروف است. دویدن.

 

با کمک مجازی سازی، بسیاری از سیستم عامل ها و برنامه های کاربردی مختلف ممکن است بر روی یک سرور واحد کار کنند که امکان دستیابی به حداکثر بهره وری را با کمترین هزینه ممکن فراهم می کند.

 

مجازی‌سازی سرور از نرم‌افزار مجازی‌سازی برای تقسیم یا تقسیم سرور به‌گونه‌ای استفاده می‌کند که به نظر می‌رسد و مانند مجموعه‌ای از سرورهای مجازی رفتار می‌کند. پس از آن، هر سرور مجازی ممکن است پیکربندی شود تا سیستم عامل خود را اجرا کند و در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد. در نتیجه، به جای اینکه به یک برنامه یا کار اختصاص داده شود، سرور به عنوان یک کل ممکن است به روش های مختلفی در سراسر سیستم مورد استفاده و بهینه سازی قرار گیرد.

 

VPS یا VDS؟ کدام بهتر است؟

در بیشتر شرایط، سرورهای خصوصی مجازی (VPS) و سرورهای اختصاصی مجازی (VDS) عملاً اصطلاحات قابل تعویض هستند، با VDS (سرور اختصاصی مجازی) از نظر فنی یک سرور مجازی با منابع کاملاً اختصاصی است.

 

VDS به دلیل استفاده از منابع اختصاصی به جای منابع مشترک، ذاتاً از VPS برتر است. با توجه به ترکیبی از منابع در یک VPS، محدودیت هایی مانند سرعت کمتر و تاخیر زمانی روی سرور معرفی شده است، در حالی که منابع تخصصی VDS امنیت سرور را بهبود می بخشد.

 

اگرچه در تئوری تفاوت وجود دارد، اما در واقعیت، تفاوتی بین خدمات VPS و VDS در مشاغل وجود ندارد.

 

تفاوت‌های سرورمجازی با سرور اختصاصی

  •  
  • در مقایسه با سرورهای مجازی، سرور اختصاصی هزینه بیشتری دارد.
  • از آنجایی که سایت شما اختصاصی است و تنها سایت روی سرور است، سرور اختصاصی از نظر امنیت و خطراتی مانند ویروس ها و هک اطلاعات و موارد دیگر به سرور مجازی ارجحیت دارد. به دلیل منابع مشترک، این کار روی سرور مجازی امکان پذیر نیست. به همین دلیل یک سرور اختصاصی امنیت بیشتری را ارائه می دهد.
  • سرعت و عملکرد در سرور اختصاصی بیشتر از سرور مجازی است زیرا سرور اختصاصی به تمام منابع سرور دسترسی کامل دارد.
  • اگر کسب و کار شما رشد کند، ارتقا و افزایش منابع در سرور مجازی با درخواست فضای ذخیره سازی و حافظه بیشتر از هاست آسان تر است. با این حال، مقیاس‌پذیری یک سرور فیزیکی اختصاصی ممکن است نیاز به انتقال به یک سرور بزرگ‌تر و/یا عدم گسترش منابعی که قبلاً روی یک سرور فیزیکی اختصاصی دارید، داشته باشد. در نتیجه سرور مجازی از نظر عملکرد سازگارتر از سرور اختصاصی است.
  • جهت پشتیبانی و مدیریت سرور اختصاصی به یک متخصص با دانش فنی نیاز است. با این حال، مدیریت سرور مجازی ساده تر است، اما به دلیل عدم دسترسی به تنظیمات سرور مجازی، دسترسی به تنظیمات سرور و ایجاد تغییرات کلی در صورت نیاز در سرور مجازی کمتر امکان پذیر است.

تأثیر موقعیت مکانی در انتخاب سرورمجازی

وقتی صحبت از هاست می شود، موقعیت سرور بسیار مهم است و باید قبل از خرید در نظر گرفته شود.

 

به دلیل محدودیت های اعمال شده توسط تحریم، انتخاب یک موقعیت جغرافیایی برای انجام تجارت در بسیاری از صنایع مانند بازارهای مالی بین المللی، صرافی ها و تجارت، به ویژه در ایران بسیار مهم است.

 

علاوه بر این، یک مکان سرور مجازی را انتخاب کنید که کمتر از فاصله فیزیکی با شما و مکان شما باشد. این بر سرعت عملکرد، انتقال داده و اتصال تأثیر می گذارد.

 

علاوه بر این، اگر از سرور مجازی برای میزبانی وب سایت خود استفاده می کنید، مکان سرور بر سرعت بارگیری صفحه تأثیر می گذارد.

 

اکثر بازدیدکنندگان وب سایت دوست ندارند منتظر بارگذاری وب سایت در مرورگر خود باشند. این احتمال وجود دارد که بازدیدکنندگان شما بدون توجه به آنچه می فروشید، اگر بیش از سه ثانیه بارگذاری وب سایت شما طول بکشد، آن را رها کنند.

 

به عنوان صاحب وب سایت، باید بدانید که کشورهای مختلف قوانین و مقررات متفاوتی در مورد امنیت و محرمانه بودن اطلاعات دارند.

 

هنگام میزبانی مطالب حساس، انتخاب یک مکان VPS با مقررات سختگیرانه حفظ حریم خصوصی ممکن است برای کسب و کار شما مفید باشد. مکانی که داده‌های شما در آن نگهداری می‌شوند بر میزان حریم خصوصی شما و همچنین قوانین و مقرراتی که مشمول آن خواهید بود تأثیر دارد.

 

اگر شما یک وب مستر هستید و سایت خود را بر روی یک سرور مجازی میزبانی می کنید، بدون شک بهینه سازی موتور جستجو (SEO) برای شما بسیار مهم است و تاثیر مکان سرور بر سئو موضوع بسیار بحث برانگیزی است. تأثیر فعلی مکان سرور بر عنصری مانند سئو کاملاً درک نشده است. با این وجود، تصور می شود که رتبه بندی SERP وب سایت شما بسته به جایی که سرور شما در آن قرار دارد، ممکن است تغییر کند.

 

هنگام انتخاب مکان سرور مجازی برای امنیت و ایمنی سرور فیزیکی، مرکز داده سرور شما در آنجا قرار دارد، مطمئن شوید که در مکانی قرار دارد که از نظر خطرات بلایای طبیعی خطر کمتری داشته باشد و زیرساخت های لازم برای مقابله و جلوگیری از هرگونه خطر را داشته باشد. قطع برق یا مشکلات اتصال از وقوع. بودن.

هارد HDD یا SSD

هارد SSD که نسل جدیدی از هارد دیسک ها است اطلاعات را همانند فلش های مموری ذخیره میکند، هارد ssd دارای سلول های حافظه مجزا می باشد که بیت ها را ذخیره کرده به نحوی که بلافاصله در دسترس کنترلر قرار می گیرد.

اما HDD یک محفظه شامل یک سری صفحات است که توسط یک پوشش فرو مغناطیسی پوشانده شده است. جهت مغناطش نشان‌دهنده تک‌تک بیت‌ها است. داده‌ها به صورت بسیار سریع به کمک یک هد خوانده، نوشته و از یک ناحیه از دیسک به ناحیه دیگر منتقل می شوند. ازآنجایی‌که همه این قطعات مکانیکی هستند، هارددیسک کندترین و شکننده‌ترین جزء هر کامپیوتری است و تفاوت فاحش بین این دو در طریقه‌ی ذخیره و دسترسی به داده‌ها می‌باشد.

عاملی که درایوهای SSD را به یک انتخاب محبوب تبدیل می‌کند سرعت آن‌هاست که در سراسر برد، SSD ها از هارددیسک‌ها پیشی می‌گیرند، زیرا از مدار الکتریکی استفاده می‌کنند و هیچ قطعه متحرک فیزیکی ندارند. این منجر به زمان‌های انتظار کوتاه‌تر در هنگام راه‌اندازی می‌شود و تأخیر کمتری هنگام باز کردن، جابجایی برنامه‌های حجیم (نظیر فیلم‌ها) یا انجام کارهای محاسباتی سنگین ایجاد می‌کند و اغلب در لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شوند زیرا آن‌ها غیر مکانیکی هستند.

همچنین درایوهای SSD معمولاً انرژی کمتری مصرف می‌کنند و باعث عمر باتری طولانی‌تر می‌شوند، زیرا دسترسی به داده‌ها بسیار سریع‌تر است و دستگاه اغلب بی‌کار است. HDD ها با دیسک‌های چرخان خود هنگام راه‌اندازی به انرژی بیشتری نسبت به SSD نیاز دارند.

وقتی صحبت از ظرفیت به میان می‌آید، HDD ها ظرفیت بیشتری نسبت به SSDها ارائه می‌دهند و ارزان‌قیمت‌تر از SSD ها هستند. اگر به دنبال راهی ارزان برای ذخیره‌سازی فایل‌ها هستید، هنوز هم می‌توانید با هارددیسک‌ها به میزان قابل‌توجهی دست پیدا کنید. آن‌ها تعداد زیادی ترابایت را باقیمت‌های مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهند؛ اما برای درایو اصلی خود (سیستم‌عامل، برنامه‌های کاربردی و فایل‌های پرکاربرد)، باید به یک SSD ارتقا دهید، زیرا سرعت‌های فوق‌العاده بهبودیافته‌ای را ارائه می‌دهد.

لازم به ذکر است SSD ها قابل‌اعتمادتر از HDD ها هستند به این دلیل که بدون حرکت بودن SSD ها که تابعی از نداشتن قطعات متحرک آن است تحت تأثیر لرزش یا مسائل حرارتی مربوطه قرار نمی‌گیرند و امکان خرابی در آن‌ها کمتر است.

 

پشتیبانی سرور های مجازی چگونه است؟

با این حال، حتی با مهندسان باتجربه، ارائه پشتیبانی میزبانی وب ممکن است پیچیده باشد، که نیاز به کمک کارکنانی با دانش فنی گسترده دارد.

بدون هزینه، کارکنان پشتیبانی با ارائه خدماتی مانند عیب‌یابی مشکلات مرتبط با اتصال به سرور مجازی، نصب مجدد نرم‌افزار و اطمینان از امنیت کلی سرور، به شما کمک می‌کنند.

 

یا اگر کمک تخصصی بیشتری می‌خواهید، می‌توانید به منطقه طرح پشتیبانی ما مراجعه کنید.

هاست بخریم یا سرور مجازی؟

از آنجایی که کاربران شما مجبور نیستند برای دسترسی به بازدیدکنندگان سایت شما در صف منتظر بمانند، سرورهای مجازی تقریباً همیشه سریعتر از میزبانی مشترک هستند. جدای از آن، به دلیل ماهیت مشترک میزبانی و منابع، اگر وب سایت های دیگر مقدار زیادی از پهنای باند موجود را دریافت کنند، وب سایت شما ممکن است با کاهش عملکرد مواجه شود. به خصوص اگر وب سایت شما ترافیک زیادی دریافت می کند، این امر بسیار مهم است. استفاده از سرور خصوصی مجازی (VPS) ممکن است به شما در جلوگیری از این مشکل کمک کند زیرا سرورهای پارتیشن بندی شده تضمین می کنند که هر وب سایت همانطور که برای آن وب سایت در نظر گرفته شده است عمل می کند.

 

این واقعیت که شما اساساً فضا را با سایر کاربران در سرور به اشتراک می گذارید، امنیت را در تصمیم گیری شما برای استفاده از هاست اشتراکی مورد توجه قرار می دهد. میزبانی سرور مجازی بسیار قابل اعتمادتر و امن تر از میزبانی سرور سنتی است. اگر اشتباهی در وب سایت دیگری رخ دهد، ممکن است سایت شما تحت تأثیر قرار گیرد.

 

در حالی که میزبانی سرور مجازی از نظر مدیریت منابع تقاضای کمتری دارد، از نظر عملکرد دشوارتر است. برای کنترل آن، به مهارت های پیچیده تری نیاز دارید. از طرف دیگر، میزبانی سرور مجازی به شما آزادی سفارشی سازی و پیکربندی برنامه ها و نرم افزارها را برای افزایش عملکرد وب سایت خود و همچنین دسترسی روت و امکان سفارشی سازی قسمت سرور ریشه را برای رفع نیازهای خاص خود می دهد. در مقایسه با میزبانی سرور مجازی، میزبانی و مدیریت بر روی هاست بسیار ساده تر است، اما آزادی عمل در این زمینه ها را به شما نمی دهد. هنگامی که از یک کنترل پنل در یک حساب میزبانی مشترک استفاده می کنید، فقط به ابتدایی ترین گزینه های پیکربندی سرور محدود می شوید.

 

در نتیجه فضای ذخیره سازی اضافی و پهنای باند ارائه شده توسط سرورهای مجازی، سرورهای مجازی گرانتر از برنامه های میزبانی مشترک هستند.

 

برای میزبانی وب سایت خود، باید سرور اختصاصی یا مجازی خریداری کنید. یک سرور مجازی مزایایی را در اختیار شما قرار می دهد که یک سرور اشتراکی نمی تواند آنها را به شما ارائه دهد. اما هر دو گزینه میزبانی مثبت و منفی وجود دارد.

 

چگونه بهترین سرورمجازی را انتخاب کنیم؟

تصمیم گیری در مورد سرور مجازی باید بر اساس نیازهای خاص شما و ارزیابی اهداف و خواسته های شما باشد.

 

هنگام انتخاب نوع سرور مجازی، در نظر گرفتن هزینه سرور بسیار مهم است.

 

قبل از خرید یک سرور مجازی، مطمئن شوید که درک روشنی از انواع مختلف موجود دارید. به عنوان مثال، اگر با سرورها آشنایی ندارید و می خواهید زمان و توجه خود را به جنبه های دیگر کسب و کار خود اختصاص دهید، یک هاست مدیریت شده ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد. از طرف دیگر، اگر می خواهید بتوانید در سرور مورد نظر خود تغییراتی ایجاد کنید، یک سرور مجازی با دسترسی ریشه ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.

 

هنگام انتخاب سرور مجازی برای نیازهای خود، حتماً در دسترس بودن و عملکرد سرور و همچنین مکان ذکر شده در قبل را در نظر بگیرید.

 

به عنوان مثال، بر اساس برنامه و هدف از استفاده خود، می توانید یک مکان میزبانی در داخل ایران یا خارج از ایران را به عنوان مکان میزبانی انتخاب کنید. خارجی باید انتخاب شود.

 

عملکرد سرور و هاست تحت تأثیر کیفیت سخت افزار است که شامل مقدار حافظه، رم، نوع هارد دیسک و CPU می شود. تلاش کنید تا بهترین تصمیم ممکن را با توجه به شرایط خود بگیرید.

 

همچنین مهم است که تأثیر سیستم عامل های سرور مجازی را در نظر بگیرید، که رایج ترین آنها مایکروسافت ویندوز و لینوکس اوبونتو هستند. هر کدام مجموعه ای از مزایا و معایب خاص خود را دارند.

 

در حالی که نسخه سرور ویندوز در پشتیبانی از سخت افزار قدرتمند عالی است، لینوکس به دلیل اینکه مبتنی بر یک منبع باز است، پراکنده تر و انعطاف پذیرتر از سایر سیستم عامل ها است. در نتیجه، هر گزینه باید مطابق با ویژگی های فعالیتی باشد که شما در آن مشغول هستید.

منبع: https://asamserver.com/blog/what-is-vps

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن